Hledat Kontakt Úvodní strana
UNI-TOP

Ekonomická návratnost tepelného čerpadla


Jak Je To Tedy S Ekonomickou Návratností Tepelného Čerpadla?

Ekonomická návratnost je jedním z prvních dotazů, na které se zákazníci ptají. Je to logické, protože tepelné čerpadlo je čistě užitný předmět.

Vytápění, ohřev užitkové vody či bazénu tepelným čerpadlem je velice úsporný a ekologický způsob vytápění. Tepelné čerpadlo odebírá tepelnou energii z velkého množství hmoty (vzduch, voda, země) a tuto energii transformuje na potenciál, který potřebujeme a dokážeme využít. Díky tomu, že se teplo v tepelném čerpadle nevytváří, ale pouze transformuje na vyšší hladinu, můžeme mluvit o tom, že je tento způsob vytápění jeden z nejlevnějších.

Chladič tepelného čerpadlaCeny našich tepelných čerpadel se pohybují průměrně okolo 160 tisíci korun. K této ceně je třeba připočíst náklady na návrh topného systému, montáž, zkoušky, dopravu, zaškolení obsluhy a.p. Od této částky je ale třeba odečíst náklady na pořízení jiného kotle, ať už je to elektrokotel, akumulační zásobník s topnými tělesy nebo plynový kotel s cenou přípojky plynu a komína a dále samozřejmě náklady na montáž a uvedení do provozu těchto kotelen. V konečném důsledku je tak naše zařízení o cca 110 až 130 tisíc Kč dražší než akumulační kotelna a o 90 až 110 tisíc Kč dražší než plynová kotelna.Vzhledem k značné životnosti scroll kompresoru lze odhadnout průměrné roční náklady na údržbu max. 2.000 Kč. Zato ale ušetří ročně přibližně 33 tisíc Kč proti akumulační kotelně a cca 18 tisíc oproti plynové kotelně. Návratnost celé investice se tak pohybuje okolo 5,5 roku.Nebo to lze také říci takto: investovaných cca 160 tisíc Kč navíc přinese ročně 33 tisíc Kč úspory na energii. To odpovídá úroku 21 %. ... Kde jinde ho dostanete?

Jen pro zajímavost:

  • stavební spořitelny mají v průměru roční úrokovou výnosnost
  • ....... 7%
  • penzijní připojištění mají v průměru roční úrokovou výnosnost
  • ....... 3%
  • osobní spořící účty mají maximální roční úrokovou výnosnost
  • ..... 3,5%

    DALŠÍ VÝHODY

    Pro tepelná čerpadla je zatím stanovena 9 % DPH. Významným důvodem, proč si nyní pořizovat tepelné čerpadlo, je levnější (výhodnější) tarif za elektrický proud i pro ostatní spotřebiče v domácnosti vybavené tepelným čerpadlem. Případné zákazníky může ovlivnit i skutečnost, že výrobce nabízí tříletou záruční dobu. V případě, že si zákazník pořídí službu Ethernet (připojení k internetu), je garance sedmiletá.